stars

Tipy, jak fotit hvězdy

Rubrika článkuExperimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Zajímavosti Základy 07.10.2019

 

Přemýšleli jste někdy, jak fotit hvězdy? Možná nevíte, jaké vybavení potřebujete nebo jak si co nejlépe nastavit fotoaparát. Dobře, z vlastní zkušenosti vím, že focení hvězd může být docela výzva, ale až se neučíte základy a zdokonalíte je, může to pro vás být nesmírně obohacující a určitě vyfotíte několik úžasných fotek.

 

V tomto článku vám řeknu vše, co potřebujete vědět o astrofotografii, a co vám pomůže vyfotit ty nejlepší fotografie noční oblohy, včetně nastavení fotoaparátu, vybavení, které potřebujete, kompoziční typy a mnohem více!

 

Pojďme začít.

 

stars

 

Vybavení

Nejprve si povíme o vybavení, které budete potřebovat. Je toho možná méně, než si myslíte.

 

Stativ

Pravděpodobně tím nejdůležitějším vybavením, které vám pomůže, je stativ. Nejdůležitější proto, že potřebujete mít svůj fotoaparát naprosto v klidu po celou dobu pořizování fotografie, a to se vám s fotoaparátem v ruce nepodaří. Samozřejmě, jestli si fotoaparát položíte třeba na kámen nebo na cokoliv místo stativu, je to také možné, ale moje rada je, že stativ je na tohle nejlepší (zde si přečtěte proč).

 

Dálkový spoušť

Dálkový spoušť je věc, která dokonale nahrazuje externí spoušť na vašem fotoaparátu. Nejjednodušší dálkové spouště mají jen kabel s tlačítkem, který zapojíte do fotoaparátu. Pokročilejší modely vám zase umožní nastavit sekvence záběrů v určitém průběhu času. Například, můžete nastavit fotoaparát, aby vyfotil 100 fotografií, každou po 30 sekundách.

 

Důvod, proč potřebujete dálkový spoušť na focení hvězd, je celkem jednoduchý a určitě jste se s ním už setkali. První, i když je váš fotoaparát na stativu, zmáčknutí spouště přímo na fotoaparátu způsobí malé otřesy a vaše fotografie bude rozmazaná. 

 

Kamera s manuálním nebo BULB režimem

Je zřejmé, že na astrofotografii budete potřebovat nějaký typ kamery. Hlavní věc, kterou by váš fotoaparát měl mít, je manuální režim. To znamená, že si fotoaparát můžete nastavit přesně podle sebe. Abyste dosáhli co nejlepších výsledků, budete si potřebovat sami nastavit rychlost závěrky a ISO. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybyste si mohli nastavit i clonu. 

 

Na focení noční oblohy nepotřebujete špičkový DSLR fotoaparát, dokonce můžete fotit hvězdy i smartphonem. Hlavní je, že si na zařízení můžete nastavit rychlost závěrky a postavit ho na stativ.

 

Ideálně fotoaparát s velkým senzorem a rychlým širokoúhlým objektivem

Budete potřebovat dvě věci – fotoaparát s velkým senzorem a širokoúhlý objektiv. I tak ale můžete dosáhnout dobrých výsledků pouze se smartphonem nebo dokonce s kompaktním fotoaparátem. Nicméně, větší senzor zachytí více dostupného světla, což znamená, že dosáhnete lepších výsledků, když budete fotit v noci. Full frame fotoaparát vám pomůže fotky zdokonalit ještě více. 

 

Objektiv, který používáte, je také důležitý faktor. Díky širokoúhlému objektivu dostanete na fotografii více oblohy, než s klasickým objektivem. Široká clona znamená, že fotoaparát propustí více světla a to také znamená lepší výsledek. Nejlepší nastavení je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2. 

 

stars

Nastavení fotoaparátu

Nastavení fotoaparátu při focení hvězd není tak těžké. První, musíte na fotoaparátu nastavit manuální režim (obvykle „M“ na voliči režimů), stejně tak manuální ostření (obvykle pomocí přepínače na objektivu). Také vám doporučuji fotit v RAWu, budete mít větší kontrolu nad postprocesem a dostanete tak z vašich fotek co nejvíce. 

 

Nastavte si fotoaparát na stativu tak, aby směřoval k obloze. Nastavte clonu, tak aby byla co nejširší, jak jsme psali výše, nejlepší je něco mezi f/4 nebo lépe – f/2.8 až f/1.2 a také nezapomeňte na ISO – něco mezi 1600 a 6400 (záleží to na schopnostech vašeho fotoaparátu). Dále byste měli nastavit rychlost závěrky od 10 do 30 sekund.

 

Jedna z těch těžších věcí na focení hvězd, je ostření. Na automatické ostření bude na váš fotoaparát pravděpodobně moc velká tma. Proto budete muset použít manuální ostření. Jedním tipem, je použití displeje fotoaparátu – přibližte si nějaké jasné hvězdy a zaostřete na ně.

 

Když máte vše nastavené, použijte svůj dálkový spoušť a začněte fotit. Podle prvního snímku si doupravte nastavení fotoaparátu, podle toho, jak ještě potřebujete a foťte znovu. 

 

V závislosti na tom, jaký typ fotografie chcete vyfotit, se bude vaše nastavení lišit.

 

Jsou dva typy fotografií, které můžete vyfotit. Jedná se o statické fotografie, které zobrazí noční oblohu tak, jak ji vidíme a potom jsou tu hvězdné stezky, které se fotí na dlouhý čas a zobrazují hvězdy jako stezky světla, které se pohybují po obloze. Oba dva typy jsou docela podobné, ale každá vyžaduje nastavení fotoaparátu jinak. Ukážu vám oba dva způsoby.

 

stars

Jak na ostré fotografie hvězd.

Fotky statických hvězd jsou trošku více závislé na vašem vybavení, protože jste omezeni tím, jak dlouho můžete hvězdy fotit před tím, než se začnou na obloze dál pohybovat. Na tohle se čas liší v závislosti na vaší ohniskové vzdálenosti, ale obecně platí, že expozice delší než cca 20 až 30 sekund mají tendenci začít ukazovat pohyb hvězd. 

 

Kompozice je samozřejmě také důležitá. Populární mléčná dráha působí jako obrovská vedoucí linie do vesmíru a na fotografiích vždy zaujme. Mít něco v popředí, například maják, strom nebo zajímavou strukturu je také dobrý nápad – prostá fotografie hvězd není vždy tak zajímavá. Když v popředí není dostatek světla, můžete objekt nasvítit třeba baterkou.

 

stars

Jak na hvězdné stezky.

Hvězdné stezky jsou dostupnější formou atrofotografie a můžete ji jednodušeji vyfotit i s levnější technikou. Vše, co potřebujete je čas a čistá obloha.

 

Znovu, budete muset nasadit fotoaparát na stativ a pečlivě si naplánovat kompozici. Udělejte si pár zkušebních fotek, abyste se ujistili, že kompozice vypadá tak, jak si přejete – přece nechcete trávit hodiny nad snímkem, který nevypadá dobře. 

 

Budete se muset také zamyslet nad tím, kterým směrem hvězdy „půjdou“. Na severní polokouli můžete najít severní hvězdu, která zůstává na jednom místě. Všechny ostatní hvězdy rotují kolem ní, takže když ve své kompozici použijete právě severní hvězdu, získáte kruhové stopy ostatních hvězd. 

 

Jestliže máte vysoce kvalitní fotoaparát, bude pro vás nejlepší fotky skládat z kratších expozic. Vyfoťte několik fotek na cca 30 sekund a poté je ve Photoshopu seskládejte dohromady. Tímto dosáhnete čistšího obrazu, protože expozice delší než 30 sekund obvykle vedou k náhodným barevným pixelům, neboli k nechtěnému šumu. 

Jestli fotíte smartphonem nebo fotoaparátem s menším senzorem jako je kompaktní fotoaparát nebo zrcadlovka, budete pravděpodobně muset fotit na delší čas, abyste získali co nejvíce světla. Můžete také zkusit snížit ISO na 100 – 400. Na tohle nastavování si schovejte cca hodinu času.

 

stars

Jak fotit hvězdy pomocí chytrých telefonů se systémem Android nebo iOS

Ano, je možné fotit hvězdy i na smartphone, ale žádné zázraky neočekávejte. I v tomto případě budete potřebovat stativ a nějakou aplikaci, která vám umožní pořizovat delší expozice. Například na iPhone si můžete stánout aplikaci NightCap Camera a na Androidu aplikaci Long Exposure Camera 2.

 

I když smartphone pravděpodobně nebude schpen zachytit jednotlivé hvězdy na obloze, dlouhé expozice (v minutách nebo dokonce v hodinách) vám umožní zachytit záběry hvězdných stezek. Pokud jste pokročilejší fotograf, můžete zkusit spárovat smartphone s teleobjektivem, který vám umožní vyfotit třeba měsíc.

 

 

Pokud máte přístup k dalekohledu, můžete umístit kameru smartphonu do okuláru pomocí adaptéru, jako je tento, který vám umožní získat opravdu pěkné výsledky, například právě měsíce.

 

stars

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit architekturu

Letošní zima zatím nepřinesla sníh, a tím pádem ani každoroční potravu pro fotografy – zasněžené lesy, nízké slunce ani třpytivé vločky. Proto se dnešním den budeme věnovat něčemu trochu odlišnému a fotografování sněhu si necháme na příště. 🙂 Dneska se bude fotografovat architektura. 1. Vzdálenost Pravděpodobně budete potřebovat být od objektu, který si přejete vyfotografovat […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě

Pentax uvádí středoformát 645Z

Středoformát Pentax 645Z Ani Pentax na sebe nenechal čekat a přichází na trh se svou středoformátovou zrcadlovku s CMOS snímačem. Pentax 645Z má 51,4MPx CMOS senzor velikosti cca 1,7x větší než kinofilmové políčko. Dokáže natáčet FullHD (60i/30p) videa, 4K intervalová videa (time-lapse), či zaznamenat až 3 snímky za sekundu. ISO má rozsah úctyhodných 100 – 204800. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 16.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak vybrat odraznou desku

Moje první fotovýbava aneb co koupit | Odrazná deska

Máme tu druhý článek se série, kde popisuji fotovýbavu, která proměnila můj fotografický život. První díl o 50 mm objektivu je zde. Stále dokola čteme, že fotografie je hlavně o světle a ne o fotoaparátu ale stejně stále dokola prohlížíme, který foťák má více pixelů a hádáme se, jestli Canon nebo Nikon. Jako kdybychom přeslechli, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.05.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Jak fotit
Sigmácké zkratky

Sigma zkratky

Objektivy značky Sigma se poslední dobou stávají víc a víc populární, a to díky jejich naprosto profesionální optice (například 35mm f/1.4 HSM Art). Tak, jako všichni ostatní výrobci, používá Sigma své zkratky pro označení techniky. V tomto článku se vám pokusím osvětlit nejdůležitější z nich, na které můžete narazit. Naštěstí jich není mnoho, a to […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy