Jak fotit na dovolené

Jak fotit na dovolené

Rubrika článkuJak fotit Lidi V přírodě Ve městě 30.06.2013

Po přečtení těchto tipů se přátelé přestanou vymlouvat, že jim něco vlezlo do vaší sešlosti spojené s promítáním 2500 fotek z týdenní dovolené.

 

1. Buďte nenápadní

Pokud nechcete tuctové fotografie, kde všichni s nuceným úsměvem civí do objektivu, buďte nenápadní. Bez pozornosti ostatních si připravte fotoaparát a začněte nenápadně fotit. Uvidíte, že úsměvy na tvářích budou najednou upřímější a vaše fotografie dostanou atmosféru, která z fotografie dýchne, kdykoli se na ni po letech opět podíváte.

 

TIP: V případě, že používáte zrcadlovku, nasaďte si objektiv s delším ohniskem (55 – 200 mm je ideální). Můžete fotit z povzdálí a nikdo si vás nevšimne. Na kompaktu jednoduše použijte zoom.

 

shutterstock_134373716

2. Nebojte se portrétů

Ne na každém záběru z vaší dovolené musí být vidět prostředí nebo krajina, kam jste odcestovali. Udělejte pár portétních snímků členů rodiny. V jiném prostředí má každý ve tváři trochu jiný výraz, než na domácí půdě. Snažte se ho zachytit. Navíc máte spoustu volného času sledovat, jak se chová v průběhu celého dne světlo, pro- to jste ve výhodě oproti běžnému režimu.

 

TIP: Na portréty s rozmazaným pozadím je nejlepší používat ohniskovou vzdálenost kolem 70 mm a více. U kompaktů platí stejná rada jako u předchozího tipu – použijte zoom a posuňte portrétovaného dál od pozadí.

3. Foťte detaily

Detaily příjemně zpestří fotogalerii z dovolené. Navíc to je přirozené pro vnímání mozku. Pokud se snažíme zorientovat v neznámém prostředí, oči nejprve prozkoumají scénu jako celek a následně se zastavují na detailech. Všimněte si, že tento trik se používá i ve filmech – celek a následně detail!

 

TIP: Snažte se zachytit detaily spojené s prostředím, ve kterém se pohybujete. U moře budete fotit mušle a ka- mínky, na horských výstupech zase detaily karabin a lan.

Jak fotit na dovolené

4. Foťte jídlo

Dobré jídlo je jednou ze součástí dovolené. Byla by přece škoda jej neukázat doma. Každá země je specifická určitou kuchyní a fotografie jídla jsou vděčné součást fotogalerií z prázdnin. A pokud se Vám podaří získat od kuchaře recept, můžete si jej přišpendlit k vytištěné fotografii.

 

TIP: Jídlu sluší detaily a nízké clonové číslo. Dobré také je, když jej budete fotit proti oknu a získáte přirozeně přesvětlené pozadí fotky – pak bude snímek vypadat jako z časopisu FOOD 🙂

Jak fotit na dovolené

5. Foťte textury

Fotit textury vypadá jako nuda. Ale dívejte se pozorně kolem sebe. Každá země má své specifické povrchy. Přímořské rezorty mají průzračnou vodu a neobvyklé povrchy stromů, města zajímavou dlažbu na ulicích a An- tarktida zase třpytivé povrchy ledovců.

 

TIP: Pokud nikdo neocení snímky textur, můžete si je dát alespoň na plochu počítače a vzpomínat. Užitečné jsou také jako podklad pro různé letáčky. Neruší a umí navodit atmosféru.

Jak fotit na dovolené

6. Používejte samospoušť

Samospoušť je jedna z neužitečnějších funkcí každého fotoaparátu na dovolené. Nejenom, že nemusíte dá- vat svůj přístroj do ruky cizincům ale také si užijete spousty legrace, až budete utíkat do skupinky po spuštění odpočívávání (pozor na kluzké povrchy). Díky samospoušti může být na fotkách celá rodina a nikdo už nebude chybět. Pokud nemáte stativ, položte fotoaparát na batoh a nastavte kompozici přesně tak, jak potřebujete.

 

TIP: Zkuste si zadat do google výraz “Joby GorillaPod” – možná to je přesně to, co hledáte!

 

shutterstock_120085894

7. Udělejte pár fotek z cesty

Vyprávějte fotografiemi příběh. A co by to byl za příběh bez začátku, bez úvodu. Každá správná fotogalerie z dovolené by měla začínat fotkami z cesty na místo vaší rekreace a v ideálním případě by měla obsahovat i jednu fotku sbalených kufrů. To dokáže vtáhnout do děje a uvede diváka do té správné cestovatelské nálady.

 

 

TIP: Osobně miluji focení z letadla. Je neuvěřitelné, jak vypadá svět “nad našimi hlavami”. To, jak vypadají mraky z druhé strany, než je naprostou většinu svého života vidím. Neberte cestování pouze jako přesun z bodu a do bodu A do bodu B.

8. Foťte přírodu

Příroda je v každém koutu světa jiná. Poznávejte ji přes objektiv. Foťte detaily i celky krajin, květin i zvířat. Je to další ze dílků, které nakonec složí vaše skvělé fotoalbum z dovolené.

 

shutterstock_236018200

9. Nekoukejte všichni do objektivu

Nejhorší ze všeho je, když přijede váš známý z dovolené a řekne, že má 2 500 fotek, které vám chce ukázat. To máte potom jistotu, že se budete dívat na snímky typu – to jsem já u stromu, tady jsem já u sochy Napoleona, tady jsem já u slona atd. Po shlédnutí takové fotogalerie budete tak vyčerpaní, že budete sami potřebovat týden u moře. PROTO: Když už se chcete vyfotit u nějakému místa, udělejte to budoucímu divákovi zajímavější. Nedívejte se do objektivu. To vyvolá otázku “Kam to vlastně koukáte?” A vaše vyprávění může začít.

 

shutterstock_195507533

TIP: Fotíte-li skupinku, je dobré se domuvit, že někdo bude udržovat oční kontakt s divákem a jiný zase koukat za obzor. Nejenom, že budete vypadat jako z promo snímků většiny rockových kapel ale zároveň vyvoláte efekt otázek, o kterém jsem psal výše.

 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit krajinu

Jak fotit krajinu

Fotografování krajiny je podobné jako rybaření. Někdy čekáte na úlovek celý den, jindy máte úlovek hned. Fotografování krajiny vyžaduje dobré boty, železnou trpělivost a pár dobrých tipů, které Vám odhalím níže. Pokud to nebude hned poprvé na jedničku, uvědomte si, že profesionálové chodí na stejné místo každý den třeba celý měsíc, než získají „kardinální úlovek“. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.07.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
stars

Tipy, jak fotit hvězdy

  Přemýšleli jste někdy, jak fotit hvězdy? Možná nevíte, jaké vybavení potřebujete nebo jak si co nejlépe nastavit fotoaparát. Dobře, z vlastní zkušenosti vím, že focení hvězd může být docela výzva, ale až se neučíte základy a zdokonalíte je, může to pro vás být nesmírně obohacující a určitě vyfotíte několik úžasných fotek.   V tomto […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 07.10.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Zajímavosti Základy
Molo

Kam s horizontem aneb rovné linie ve fotografii

Dneska si řekneme něco o horizontu, dělení snímku, další kompozičních pravidlech a liniích vůbec. Ve fotografii horizont působí zpravidla jako dělící prvek. Nejlépe přítomnost horizontu postřehnete na krajinářských fotografií, ve kterých, krom toho, že je neoddělitelnou součástí kompozice, dotváří celkové finální vyznění (na fotografii je více oblohy nebo země v závislosti na tom, kde je […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
zima

Zimní fotografování

Jako každým rokem, tak i letos nám už zima klepe na dveře. Někteří od focení přes zimu trochu upustí, ale pokud si čtete tento článek, tak hádám, že to v úmyslu nemáte.  Zachycení padajících vloček Sněžení dodá vaší fotce hloubku a ten pravý nádech zimního období. Pro získání nejlepších snímků zvažte pořízení teleobjektivu = cokoliv […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 08.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit