Jak fotit květiny

Jak fotit květiny

Rubrika článkuDoma Jak fotit V přírodě 17.03.2014

Se zvyšujícími se teplotami a blížícím se dubnem, se začíná tráva zelenat a nebude trvat dlouho, a na naše nosy zaútočí pylová alergie. Nemohla jsem si proto vybrat lepší dobu na napsání článku než je právě 17. březen (i když kdo by ještě před Vánoci tušil, že na začátku březnu začne rozkvétat zlatý déšť?). Fotografování rostlin je jedno s nejoblíbenějších a pro mě také nezábavnějších focení – květiny Vám nikam neutečou, můžete najít třicet úhlů, ze kterých je fotit a vybrat si dobu, kterou chcete. Proto se těším, až za pár dní vyrazím s foťákem na louku a budu mít žně. Podělím se s Vámi o pár tipů.

1. Počáteční výmluvy

První věc, na kterou se lidé ohledně fotografování květi vymlouvají je fotoaparát. „Ty máš zrcadlovku, něco takového s mým kompaktem těžko zmůžu.“ Mýlí se, nemusíte mít žádné dělo. Já jsem fotografovala květiny s naprosto vším, co mi životem rukama prošlo. Je sice pravda, že nakonec dávám zrcadlovce přednost, ale vězte, že to není sklo, co je důležité. Je to fotograf. Kompakty často zrcadlovky předčí – můžete s nimi zazoomovat tak blízko, že majitele zrcadlovky, který musel utratit jmění za makro objektiv, jednoduše převálcujete. Pokud máte oboje, rozhodně svůj kompakt nenechte doma a vezměte ho také!

 

shutterstock_2596926592

2. Na kolena

Jednou z nejdůležitějších věcí je originální pohled. Jsem častou návštěvnicí parků a veřejných zahrad, a proto se často setkávám s amatérskými fotografy, kteří jsou příliš blízko květiny, fotografují je shora a potom se rychle přesunou k jinému objektu. Špatně. Zkuste si kleknout (pokud jste fanda sedmikrásek tak i lehnout), abyste měli květiny na horizontu. Chcete-li získat opravdu báječnou fotografii květiny, nemůžete jen cvaknout a jít pryč. Zkuste si kleknout na úroveň květin a opravdu pečlivě si je prohlédněte. Jejich tvar, barvu, okvětí. Věřte mi, že vás to inspiruje a objevíte víc než ti, kteří běhají po parku, sehnou se ke květině, cvaknou a běží k další. Začnete opravdu vidět.

3. Seďte, meditujte a zřete!

Fotografování je jedna z nejlepších meditací. Sedněte si na místo dál od lidí (pokud je to možné) a zarelaxujte si. Nezačínejte fotit okamžitě. Počkejte, a jak už jsem řekla v minulém tipu, soustřeďte se na barvy, tvary a strukturu.  Podívejte se kolem a zkuste udělat pár zkušebních snímků.

 

shutterstock_1191275832

4. Buďte manuální

Pohrajte si s fotoaparát a především s objektivem, který budete používat. Zapomeňte na plně automatické programy a vyberte ten, který vám umožňuje ovládat clonu, což je pro fotografování květin velice důležité. Zjistěte, jak blízko se ke květině můžete přiblížit, každý objektiv má jinou minimální zaostřovací vzdálenost. Právě kvůli tomu při fotografování květin vynikají kompakty – dovolí vám přiblížit se ke květiny velice blízko, tak blízko, že se vám květina ani nemůže vejít do fotografie. Nechte to tak, někdy je méně více. Nemusíte mít vyfocenou celou květinu, ale i dobrý detail se strukturou.

 

ffjmtelgcxeunu

5. Izolujte svůj objekt

Vzdálenost květu, na který ostříte, od ostatních, je zásadní – stejně jako clona u použitého objektivu. Proto, když fotíte uprostřed pole, zkuste najít exemplář dostatečně vzdálený od ostatních (samozřejmě pokud nefotíte záplavu pole slunečnic, kde je přímo žádoucí mít na obrázku co nejvíce exemplářů). Pokud ale fotíte jednu oddělenou květinu, zkuste najít kontrastní pozadí. Upozorníte na to, co je na fotce důležité.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Nikol Obrová

Rozhovor s Nikol Obrovou

Nikol Obrová se pohybuje se na pomezí digitální, analogové a polaroidové fotografie. Její portréty jsou dotažené do posledního detailu. Aby také ne, při práci spolupracuje často se dvěma vizážistkami zároveň. Ty se starají, aby modelka vypadala skvěle.        Původně jsem chtěl udělat přepis z videa ale Nikol se nám tak rozpovídala, že jsem […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 07.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Sedm dní v novinkách z fotografie

Ultratenká bez-zrcadlovka s výměnnými objektivy Samsung si připravil nový přírůstek do rodiny svých „EVF zrcadlovek“ (trochu zavádějící označení, protože tento konkrétní fotoaparát nemá ani zrcadlo, ani elektronický hledáček – EVF, Electronic View Finder). Nový Samsung NX Mini se honosí označením „nejtenčí a nejlehčí fotoaparát na světě s výměnnými objektivy“. V tenkém, elegantním těle najdeme 20,5MPx BSI CMOS snímač, […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 26.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Daniel Řeřicha

Daniel Řeřicha: „Bylo by skvělé více udržet emoce, to se mi zatím při těch dech beroucích podmínkách moc nedaří.“

Daniel Řeřicha – fotograf, který má obrovský úspěch zejména na síti 500px (sleduje ho zde přes 22 tisíc lidí), ale i v České Republice. Narodil se v Krupce u Teplic, v podhůří Krušných hor, a proto se ani není moc co divit, že se jedná o krajináře s neobyčejným talentem vdechnout fotografiím neopakovatelnou atmosféru.   […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Fotomodeling

Jak prorazit v modelingové agentuře?

Jak se připravit na casting do modelingové, či reklamní agentury? Čím se liší příprava a jak to chodí v nejznámějších agenturách? Přečtěte si osobní zkušenosti z modelingových agentur.    Agentur pro modelky je v Česku celá řada. Je důležité vědět, že každá agentura má různé zaměření. Některé se specializují na hing fashion, zatímco jiné obsazují tváře […]

Autor článku Šárka Datum článku 19.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling