Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Rubrika článkuZajímavosti 23.10.2014

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.

 

shutterstock_135659999

Princip pinhole fotografie

V principu se jedná o uzavřenou schránku s miniaturním otvorem v jedné stěně, kterým dovnitř proniká světlo. Na protější straně tím vzniká převrácený obraz předmětů před dírkou. Do schránky vložíme citlivý fotografický materiál, který následně klasicky vyvoláme. Dírkové obrazy jsou tvořeny paprsky světla, průměr paprsku je určen velikostí dírky – tím se řídí jeho ostrost. Takže malá dírka bude mít velmi ostrý obraz ale nikdy jím nedosáhneme ostrosti objektivu. Právě neostrost dodává fotografiím charakteristický záhadný vintage nádech.

 

Pamatuji si, jak jsem poprvé o fenoménu pinhole četla. Vyrobila jsem si dírkovou kameru z fotoaparátu na jedno použití a analogového filmu. Dokonce mi během experimentování celé zařízení spadlo do jezera, takže těch několik povedených nepřesvětlených snímků bylo obohaceno o vodové mapy. 

 

 

shutterstock_116070502

Výroba dírkové komory

Dírkovou komoru je jednoduché sestavit, může být vytvořena téměř z jakékoliv nádoby nepropouštějící světlo – z plechovky od kávy, krabičky od parfému či sirek, krabice pevné lepenky nebo dřeva. Snímky z kulatých plechovek mají zajímavě zkreslenou perspektivu. Jedinou podmínkou je vložení fotografického papíru nebo filmu a jeho následné vyndání po expozici. To přímo vybízí k výrobě pinhole kamer z neobvyklých materiálů – z mušlí, lego kostek, slánek nebo pevných skořápek ovoce.

 

Dále je třeba propíchnout do stěny dírku, na její kvalitě závisí kvalita výsledného obrázku. Měla by být pravidelná a mít hladké okraje – k propíchnutí nebo provrtání se používá jehla. Nejjednodušší způsob je vyrobit si pinhole kameru z fotoaparátu na jedno použití, foťáku s výměnnými objektivy nebo i digitální zrcadlovky tím, že dírku vyvrtáte do krytky.

 

shutterstock_293842187

 

Snímky mají tendenci být podeexponované, proto by vám mohl pomoci průvodce expozicí na webu The Pinholle Gallery. Web je zároveň celosvětovým rozcestníkem pro milovníky magických snímků, kde můžete publikovat svou tvorbu. Pro slovenské kolegy doporučuji nedávno založenou webgalerii dierkovakomora.sk.  

Komentáře

Autor článku

Monika Manová

 

Mohlo by vás zajímat

Sarka-Fotomodeling

Fotografie nevyšly podle představ. Co teď?

Tohle se někdy stane snad každé modelce. Fotografie nevyjdou k vaší spokojenosti. Dá se určit pomyslná mez, podle které lze určit, co je vaší chybou a co už spadá pod kompetenci fotografa? Pojďme se na to společně podívat.   Jak bylo řečeno, fotografie nikdy nejde posuzovat nezávisle na spolupráci obou stran. Jestli fotografie nevyšly podle […]

Autor článku Šárka Datum článku 10.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

7 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nedělá

Kreativní fotografové se snaží objevovat nové vzory, barvy, momentky a nečekané souvislosti. Mnoho amatérských fotografů má také sen stát se profesionálním fotografem. Existuje však jen velmi málo těch, kterým se podaří své fotografie začít prodat a živit se jako profík. Přináším 10 věcí, které úspěšný fotograf nikdy nebude dělat. 1. Neztrácí čas přemýšlením o vybavení […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 11.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
akademie_produktove_fotografie

Jak fotit a vydělat peníze? Zkuste to sami!

Možná Vám přijde zvláštní, že byste mohli vydělat fotografováním peníze. Opak je ale pravdou. Přečtěte si násedující příběh. Zní to jako pohádka.     Je zamračený den roku 2005. Nad dánským městečkem Aarhus vísí těžké mraky a z dálky doléhají sirény nákladních lodí, které míří do přístavu. V malém pokoji sedí Jacob Yuri Wackerhausen, student […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.05.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Mýty a fakta

Otevíráme videokurzy Master Class

Po dlouhém roce příprav jsme spustili dnes web Master Class. Webová platforma, kde si vyberete kurz, který vás zajímá, zaplatíte kartou a za několik minut už můžete začít sledovat výuková videa.     A POZOR! Do konce září dáváme ke každému zakoupenému kurzu zdarma čestnou vstupenku na FOTOEXPO. A to není všechno. Použijte u pokladny […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 23.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody Úprava fotografií