Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Rubrika článkuZajímavosti 23.10.2014

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.

 

shutterstock_135659999

Princip pinhole fotografie

V principu se jedná o uzavřenou schránku s miniaturním otvorem v jedné stěně, kterým dovnitř proniká světlo. Na protější straně tím vzniká převrácený obraz předmětů před dírkou. Do schránky vložíme citlivý fotografický materiál, který následně klasicky vyvoláme. Dírkové obrazy jsou tvořeny paprsky světla, průměr paprsku je určen velikostí dírky – tím se řídí jeho ostrost. Takže malá dírka bude mít velmi ostrý obraz ale nikdy jím nedosáhneme ostrosti objektivu. Právě neostrost dodává fotografiím charakteristický záhadný vintage nádech.

 

Pamatuji si, jak jsem poprvé o fenoménu pinhole četla. Vyrobila jsem si dírkovou kameru z fotoaparátu na jedno použití a analogového filmu. Dokonce mi během experimentování celé zařízení spadlo do jezera, takže těch několik povedených nepřesvětlených snímků bylo obohaceno o vodové mapy. 

 

 

shutterstock_116070502

Výroba dírkové komory

Dírkovou komoru je jednoduché sestavit, může být vytvořena téměř z jakékoliv nádoby nepropouštějící světlo – z plechovky od kávy, krabičky od parfému či sirek, krabice pevné lepenky nebo dřeva. Snímky z kulatých plechovek mají zajímavě zkreslenou perspektivu. Jedinou podmínkou je vložení fotografického papíru nebo filmu a jeho následné vyndání po expozici. To přímo vybízí k výrobě pinhole kamer z neobvyklých materiálů – z mušlí, lego kostek, slánek nebo pevných skořápek ovoce.

 

Dále je třeba propíchnout do stěny dírku, na její kvalitě závisí kvalita výsledného obrázku. Měla by být pravidelná a mít hladké okraje – k propíchnutí nebo provrtání se používá jehla. Nejjednodušší způsob je vyrobit si pinhole kameru z fotoaparátu na jedno použití, foťáku s výměnnými objektivy nebo i digitální zrcadlovky tím, že dírku vyvrtáte do krytky.

 

shutterstock_293842187

 

Snímky mají tendenci být podeexponované, proto by vám mohl pomoci průvodce expozicí na webu The Pinholle Gallery. Web je zároveň celosvětovým rozcestníkem pro milovníky magických snímků, kde můžete publikovat svou tvorbu. Pro slovenské kolegy doporučuji nedávno založenou webgalerii dierkovakomora.sk.  

Komentáře

Autor článku

Monika Manová

 

Mohlo by vás zajímat

Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.   Princip pinhole fotografie V […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 23.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
photographer

Tipy jak si vybrat objektiv

Spousta začátečníků má problém si vybrat správný objektiv. Neví třeba, co znamenají zkratky, které jsou v jejich názvu a někteří ani netuší, že každý objektiv je vhodný na něco jiného. Dnes se podíváme na základní dělení objektivů a řekneme si vše, co byste na začátek měli vědět. Pevný nebo zoom? První byste se měli rozhodnout, jestli […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 23.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Histogram

Jak správně zacházet s histogramem? I. část

Nejednou jsem se setkala s tím, že histogram je pro mnoho začínajících fotografů takovou Pandořinou skříňkou, kterou mají strach otevřít a začít používat. Navzdory faktu, že jsme v podstatě histogramem zavaleni ze všech stran, mnoho fotografů neví, k čemu slouží či jak ho správně používat. V následujícím článku se s vámi pokusím co nejlépe popsat jak […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.01.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Igor Bondar

RECENZE Igora Bondara: Fotografický kurz FOTOVÝZVA

Jako každému fotografovi, tak i mě se často stává, že otevřu zprávy na facebooku a mám tam dotazy od mladých začínajících fotografů a fotografek, jak vlastně na to, jak udělat tu správnou fotku, která ohromí svět, nebo aspoň přátele. Já osobně vždy říkám, že nikdy nikoho nemůžeme naučit danou věc tak dobře, aby hned udělal […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií