Fenomén infračervené fotografie

Rubrika článkuJak fotit 30.04.2016

Infračervená fotografie, zkráceně „IR“ (infrared) nabízí fotografům zbrusu nový svět, ve kterém mají šanci vidět dosud neviděné. Snímky, které pořídíte v infračerveném světle mají úplně jinou atmosféru a vyznění (často mnohem dramatičtější a umělečtější) než ty běžné. A pokud si myslíte, že nejprve musíte kupovat drahé infračervené fotoaparáty, tak jste na omylu. Jde to i levněji. V následujících řádcích se dočtete o historii, o současném nevídaném rozmachu i o faktu, že kvůli infračervené fotografii si již dávno nemusíte kupovat nové drahé vybavení.

Infračervená fotografie

Autor snímku: Archangelical

 

Infračervená

Nejprve si musíme uvědomit, že infračervené záření není pro lidské okolo viditelné. To je schopné pojmout spektrum mezi 400 a 700 nm (nanometry). Na jedné straně (700 a více) se pohybuje infračervené záření, kdežto na straně druhé (400 a méně) je ultrafialové záření. IR se zpravidla označuje také za tepelné záření. 

 

Analog versus digitál

Infračervená fotografie není výdobytkem současnosti. Pouze se vrací do módy. Uběhly již desítky let od doby, kdy se vyráběly infračervené filtry a filmy do analogových fotoaparátů, kde je proces mnohem komplikovanější než je tomu u fotografie digitální, které se chci předně věnovat.

 

Speciální digitální aparáty se komerčně nevyrábí. Jednou z těch složitějších možností je sestrojit si takové zařízení doma, nicméně na to jsou moje manuální schopnosti krátké, a proto sama volím tu levnější a rychlejší variantu: infračervený filtr.

 

 

 

 

 

 

Infračervené filtrování

Na trhu existuje několik různých typů infračervených filtrů, mezi ty nejkvalitnější patří produkty B+W.

Fotografování IR probíhá úplně jinak, než je tomu běžně. Zpravidla hledáme co nejměkčí světlo a vyhýbáme se přímému slunci, které vytváří ostrá světla i stíny. IR fotografie snímaná přes filtr tyto podmínky přímo vyžaduje. Fotografové, kteří IR propadli, se vydávají na „lov“ zpravidla okolo poledne, kdy je záření nejsilnější.

 

Vzhledem k tomu, že je tento filtr úplně černý (lidské oko skrz něj neuvidí vůbec nic), musíme často nastavit i poměrně dlouhý expoziční čas, řádově vteřiny. To samozřejmě vyžaduje stabilní stativ a bezvětří. Z ruky zkrátka IR fotku neuděláte.

 

Vzhledem k tomu, že při fotografování nevidíte vůbec nic, musíme nastavit kompozici bez filtru, a až poté opatrně nasadit IR filtr.

John Brian

John Brian

 

 

Zaměřeno na téma

Když začínáte s IR fotografováním, je důležité vybrat si správné téma. Ze snímků, které můžete najít na internetu je jasné, že jako IR vyniknou statické scenérie, které by bez filtru nebyly ani zdaleka tak zajímavé; lesy, zoraná pole, budovy. Velká pozornost je právem věnovaná i obloze.

Don Komarechka

Don Komarechka

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

fotografove.info

Tip na web: Adresář českých fotografů

Chcete načerpat inspiraci pro své snímky, anebo rovnou získat nové zákazníky? Pak by vás mohl zaujmout fotografický portál www.fotografove.info, který nabízí přehledný seznam více než 600 českých fotografů.   V adresáři najdete svatební a portrétní fotografy, krajináře, fotografy architektury, i profesionální komerční fotografy specializujících se na produktovou fotografii. Nejlepší z nich prezentují své snímky přímo na hlavní stránce […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 06.04.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody
Jak fotografovat

Jak fotografovat

Chcete konečně fotografie, na které budete moct být hrdí? Osvojte si rady z následujícího článku a zjistěte, jak správě fotografovat. Říká se totiž, že amatéři řeší pixely, pokročilý fotograf objektivy a profesionál světlo. Svět je plný krásných okamžiků, buďte na ně připraveni! Jdeme na to! 1. Jak fotografovat aby vaše snímky nenudily? Základním kamenem fotografie […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.01.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
Jak fotit na výstavě

Jak fotit na výstavě

Jsem věčným návštěvníkem českých i zahraničních výstavních síní. Hned potom, co si koupím lístkem, neobratně se zeptám postarší hlídačky, zdali se tu dá fotit. A na tom závisí i můj dojem ze samotné výstavy, jelikož se cítím mnohem líp, když se na dílo podívat kromě svého vlastního oka i před hledáček fotoaparátu. Ale nejde zde […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě

Sedm dní v novinkách z fotografie

První oficiální zprávy o Nikonu D4s Před pár týdny jsem v novinkách shrnul tužby a předpoklady žurnalistů týkající se nové vlajkové lodi mezi zrcadlovkami Nikonu. Včera byl v Tokiu poprvé oficiálně Nikon D4s představen. Pojďme se tedy společně podívat, v čem je lepší, než jeho předchůdce. V prvé řadě, ač má stejné rozlišení, 16MPx snímač není stejný jako v D4. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 26.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky