Co je to DSLR aneb rozebraná zrcadlovka

Rubrika článkuJak fotit 11.05.2015

Vítám Vás u prvního ze série článků, které mají za úkol Vás bezpečně provést světem fotografování od začátku do konce (tedy v případě, že bychom připustili, že ve fotografii existuje konec). Začínat budeme zlehka – vytyčením pojmu digitální zrcadlovka. V následujících článcích si pro Vás chystám rady ohledně koupě vybavení, zkrátka nepřijdete ani při libůstkách v nastavení a nemusíte se bát ani o tématické články (třikrát hurá pro tak oblíbenou portrétní fotografii!).

DSLR je zkratkou pro „Digital Single Lens Reflex“. Když to zjednodušíme, jedná se o digitální fotoaparát, který využívá zrcátek při nasměrování světla z čočky do hledáčku, čili do magické dírky skrz kterou vidíme fotografované.

1. Z čeho se DSLR skládá?

Podívejme se na následující obrázek, na kterém vidíme zjednodušený řez DSLR:

DSLR

1. Čočka
2. Reflexní zrcátko
3. Závěrka
4. Senzor/snímač
5. Zaostřovací matnice
6. Kondenzační čočka
7. Hranol/pentaprism
8. Hledáček

 

 

2. Jak DSLR funguje?

Když se podíváte skrz hledáček na zadní straně fotoaparátu, cokoliv co vidíte, přenesete do fotografie. Předmět nebo scéna, kterou se chystáte vyfotografovat prochází objektivem ve formě světla a dopadá na reflexní zrcátko (2), které je umístěno uvnitř těla fotoaparátu v úhlu 45°. To nasměruje světlo (obraz) na optický element nazývaný pentaprism – hranol (7), který ho převede z vertikální do horizontální polohy. Toto přesměrování probíhá dalšími dvěma oddělenými zrcátky, přímo do hledáčku (8).

 

Při fotografování se reflexní zrcátko (2) posune tak, aby propustilo světlo, poté se otevře závěrka a tak dosáhne světlo až na obrazový snímač (4). Závěrka zůstává otevřená po určitou dobu a poté se reflexní zrcátko uzavře a znovu klesá do úhlu 45° aby tak směrovalo obraz do hledáčku.

DSLR

 

Je zřejmé, že zde celý proces nekončí. Následuje komplikované zpracování obrazu. Procesor fotoaparátu převezme informace z obrazového snímače a převede jej do vhodné velikosti, pak přejde k samotnému zapsání na paměťovou kartu. Celý proces trvá minimum času a některé DSLR to zvládnou i 11x za sekundu!

 

Jedná se o opravdu stručné vysvětlení jak DSLR pracují.

Pokud si chcete přečíst o „zrcadlovkách“ víc, pokračujte na náš foto-slovník.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Cizinec

Jak fotit cizince

Potkali jste na svých cestách někoho s tak zajímavou tváří, že jste přímo toužili dotyčného vyfotografovat? Ale ještě předtím než stisknete spoušť, řeknete si „Jak bych to měl udělat?“ Jak toho člověka oslovit? Měl bych fotografovat z dálky pomocí tele objektivu nebo bych měl přijít blíže? Co když se urazí nebo naštve? Vždy záleží na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotit děti

Jak fotit děti

Jak bych měl fotit své děti? Tuto otázku mi pokládá mnoho rodičů. Proto jsem se rozhodl přeložit a doplnit článek od Darrena Rowse, který Vám odkryje několik tipů, jak na to. Článek je rozdělen do dvou části: Nastavení fotoaparátu a samotné fotografování.   Jak fotit děti – nastavení fotoaparátu Pojďme se podívat, jak nastavit fotoaparát, před […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 17.11.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
lowkey

Tipy jak fotit Low Key

Focení low key je jednou z nejnáročnějších forem fotografie. To, co se nám na low key líbí, je, že přidává do fotografie drama a emoce.   Co budete potřebovat: Fotoaparát Stativ (nebo stabilní povrch) Dva zdroje světla (jedno zábleskové a jedno trvalé) Černé pozadí       Nastavení fotoaparátu: Nastavení foťáku záleží na vás, jako […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 23.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Sedm dní v novinkách z fotografie

Sigma dp Quattro Sigma, se svým velice specifickým způsobem produkce fotoaparátů, nám připravila další lahůdku ze svých produkčních laboratoří. Po vzoru předchozího kompaktního modelu firmy opět uvádí nový fotoaparát ve třech variantách. Jediným rozdílem mezi nimi je ohnisková vzdálenost (a tedy i konstrukce) objektivu. Sigma dp1 Quattro má širokoúhlý objektiv 19mm (ekvivalent kinofilmu 28mm), dp2 […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky