Jak fotit Ve městě 01.12.2014
Co se fotografování každodenního uličního shonu týká, existuje jedno pravidlo: dojít až nad rámec všednosti, tzn. pořídit snímky, které se budou odlišovat.
Myšlenka vidět za všednost a vytvořit si vlastní způsob fotografování nemá přirozené jednoznačná pravidla, nicméně v následujícím článku se vám pokusím nabídnout pár tipů a nápadu, které by vás měli na tu správnou cestu nasměrovat.
1. Krása všednosti
Krása není pouze vizuální charakteristikou. Pokuste se vytvořit snímek, který v sobě bude skrývat příběh. Je důležité poznamenat, že tyto příběhy nemusí mít řešení: některé z nejsilnějších fotografií vás donutí přemýšlet o nich jinak v průběhu času nebo podle toho, jak se zrovna cítíte.
Tahle myšlenka rozhodně neznamená, že věci kolem nás jsou nudné. Znamená, že hledání snímku v oblastech, které byste za normálních okolností považovali za všední, může být velmi přínosné. Nevylučují se ani plochy nebo předměty.
Nemusíte vědět proč je fotografujete, nemusíte znát význam toho, co je na fotc a nemusí být ani krásná a tradiční v klasickém slova smyslu. Nejdůležitější je to, že něco pociťujete, když se na snímek podíváte.
2. Zpomalení
Je to těžké – věnovat pozornost tomu, co se děje kolem vás každý den. Lidé v neustálém spěchu a shonu, nikdo na vaší fotografii při cestě do práce čekat nebude.
Proto se zhluboka nadechněte, skloňte svůj fotoaparát a jen jděte a dívejte se. Unikátní fotografie se skrývají všude kolem, stačí si jen dát tu práci s jejich objevením.
3. Neobyčejné snímky nespatříte na první pohled
Poslouchali jste někdy písničku, která se vám napoprvé nelíbila, ale po druhém nebo třetím poslechu jste si ji zamilovali? (A pak jste si ji pouštěli tak často, že jste ji nakonec namohli vystát? – ale to je jiný příběh).
Stejná myšlenka jako s písničkou platí i pro fotografování. Nejlepší z fotografií, nejpozoruhodnější snímky ne vždy zachytíte napoprvé. Při focení, a to zejména s velkým množstvím snímků, které denně prochází skrz naše oči, máte pouze milisekundy na stisknutí spouště. Myslím, že současný trend používat ve fotografii množství barevných filtrů, který v těchto dnech převládá, rychle upoutá naši pozornost – nicméně stejně rychle snímek z paměti zmizí a utopí se v milionech podobných fotografií.
Nejlepší snímky jsou ty, které v průběhu času „rostou“. Které si můžete dát na pracovní desku a dívat se na ně znovu a znovu.
4. Pokud se dívají všichni jedním směrem, dívejte se jinam
Tato myšlenka fungovala nespočetněkrát: pro investice, nemovitosti, ale i pro fotografování. Pokud jsou všichni fixovaní na jednu věc nebo způsob, nejlepší je otočit se druhým směrem.
Jaký ten druhý směr je? Kdo ví. Ale bude jednodušší ho najít teď, když jste jeden špatný vyloučili.
5. Nevažte se na pozornost
Není zaručené, že se tento způsob bude líbit každému nebo že fotografii všichni správně pochopí. Ale je zde vůbec správný způsob chápání fotografie? Možná, že se většina lidí nad fotografií ani nepozastaví. Nenechte se odradit, pokud se toto stane. Podstata fotografování je ovlivňování lidské mysli – a pokud fotografie určitým způsobem ovlivňuje vás, nemusí tak působit na ostatní.
Zkuste si o své nejpovedenější fotografii promluvit a nějakým umění-milujícím kamarádem, místo toho, abyste se strachovali, jak se ohledně vaší fotografie cítí všichni ostatní. Pokud se budete držet několika mála lidí, můžete svůj fotografický styl pěstovat a chápat mnohem lépe.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.