Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

4 věci, které MUSÍTE udělat před tím, než se stanete profesionálním fotografem

Rubrika článkuZajímavosti 30.03.2015

Uvažujete nad skokem od amatérské fotografie k profesionální? Vítejte v klubu!

 

V dnešní době existuje mnoho profesionálních fotografů, kteří tak říkajíc, berou všechno jen proto, aby se uživili. Nicméně v profesionálním fotografování na vás čeká mnoho výzev. Zde jsou čtyři základní body, které by si měl pročíst každý fotograf, který se chystá udělat z koníčka svoji profesi.

10 novoročních předsevzetí

 

1. Zjistěte, jaký druh profesionála chcete být

Nejdůležitější věcí je pečlivě zvážit, jaký typ fotografa budete a jaké potencionální fotografy budete oslovovat. Chcete fotografovat svatby a rodiny, firemní akce, portréty nebo kreativní redakční či reklamní snímky? Odpověď na tuto otázku je zásadní a pomůže vám určit, zda je tento segment na trhu ziskový a pokud ano, kdo bude ve vaší cílové skupině a jak ji nejlépe zaujmout. Na trhu nemůžete stejným způsobem nabízet svatební fotografování a zároveň fotografování pro podniky či portréty, protože každý klient bude jiný.

 

Jakmile zjistíte, jaké fotografické služby chcete na trhu nabízet, je dalším krokem prokázání vašich schopností. Myslíte si, že fotografie, které jste do dnešního dne pořídili, ukazují obchodní životaschopnost? Pokud ano, tak je čas vytvořit online portfolio vašich nejlepších snímků, které odráží vaší kreativitu a dovednosti. Zjistěte se, že toto portfolio bude obsahovat slušné číslo unikátních obrázku, ale zároveň pár slov o vás, které potvrdí vaše kvality a oddělí vás od ostatních. Nešetřete slovy – pamatujte, že někteří lidé jsou více propojeni skrz slova než obrázky.

light painting

 

2. Stanovte si finanční hranici a nezapomeňte na úspory

Jednou z největších výzev, které budete jako profesionální fotograf čelit, bude ztráta pravidelného výdělku. Pokud totiž nemáte možnost navázat dlouhodobé fotografické slovy nebo najít nekončící proud klientů, neexistuje záruka na pravidelnou měsíční výplatu. Dokonce i když nebudete mít o klienty nouzi, není jisté, že všechny platby budou chodit včas (v takových případech nezapomeňte na poplatek za zpoždění).

 

V důsledku finanční nestability je důležité zhodnotit měsíční výdaje a vědět s jakými penězi musíte měsíčně (s největšími omezeními) vyjít a kolik úspor máte v současné době k dispozici. Dejte si půlrok až rok, abyste založili živnost a vytvořili si pravidelný měsíční příjem – pokud v průběhu tohoto času nebudete stále moci vyjít s penězi, je to první signál, že je nutné znovu zvážit kariéru profesionálního fotografa.

Bulb režim

 

 

3. Nakupte a pojistěte veškeré zařízení, které budete potřebovat

Jako profesionální fotograf byste měl mít přístup k veškerému základnímu fotografickému zařízení. Například wildlife a sportovní fotografové rozhodně využijí teleobjektivy a každý profesionální fotograf potřebuje mít alespoň jeden širokoúhlý objektiv. Ujasněte si, jaké vybavení budete potřebovat a zjistěte si, kde a za kolik ho pořídit, či vypůjčit.

 

Na vybavení amatérského fotografa se vztahuje osobní pojištění, nicméně jako profesionální fotograf budete muset využít profesní nebo obchodní pojištění vašeho zařízení, které má tendenci být dražší.

fotografův koníček

 

4. Členství v klubu profesionálních fotografů

Jako profesionální fotograf získáte některé příjemné výhody, tedy pokud víte kde je hledat. Jedním z prvních členstvích je Canon Professional Services (CPS) a Nikon Professional Services (NPS). Výhody se liší dle země, ale mohou zahrnovat lodní dopravu, opravy, půjčky na vybavení a místní podporu na všelijakých akcích. Chcete-li využívat všechny výhody profesionálních služeb, budete muset prokázat, že jste profesionální fotograf na plný úvazek nebo že jste majitelem dostatečného množství profesionálního vybavení.

Jak fotit na koncertech

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Otevíráme videokurzy Master Class

Po dlouhém roce příprav jsme spustili dnes web Master Class. Webová platforma, kde si vyberete kurz, který vás zajímá, zaplatíte kartou a za několik minut už můžete začít sledovat výuková videa.     A POZOR! Do konce září dáváme ke každému zakoupenému kurzu zdarma čestnou vstupenku na FOTOEXPO. A to není všechno. Použijte u pokladny […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 23.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody Úprava fotografií
Jak fotit měsíc

Jak fotit měsíc

1. Zvolte dostatečně „dlouhý“ objektiv Vyberte dostatečně dlouhý objektiv, minimálně 200mm. Pokud použijete objektiv se standardním ohniskem, měsíc bude vypadat jako malá tečka. Dobrý výběr ohniska výrazně zlepší fotografie. I pravidla kompozice říkají, že hlavní objekt by měl vyplňovat velkou část snímku. Objektiv s ohniskem 200 mm je dostačující, ovšem 500 mm je mnohem lepší. Nevýhodou […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Petr Slavík

Petr Slavík: „Receptem není nasadit fotografa do týmu, opravdu fungovat to začne až s dobrou partou.“

Pomalu končí světový pohár – teď práce s týmem českého biatlonu nebo budete jeho členy fotografovat i dál? Co dalšího vás čeká v roce 2017? S biatlonem jsme domluveni na dlouhodobé spolupráci. Takže jakmile skončí zima, utíkám sice zpět k mým milovaným horským kolům a outdoorovým výpravám, ale na konci listopadu se už budu zase hlásit […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.02.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Cizinec

Jak fotit cizince

Potkali jste na svých cestách někoho s tak zajímavou tváří, že jste přímo toužili dotyčného vyfotografovat? Ale ještě předtím než stisknete spoušť, řeknete si „Jak bych to měl udělat?“ Jak toho člověka oslovit? Měl bych fotografovat z dálky pomocí tele objektivu nebo bych měl přijít blíže? Co když se urazí nebo naštve? Vždy záleží na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi