Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy

Jak správně používat stativ?

Rubrika článkuZáklady 22.06.2015

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace mohou být vaše fotografie ještě rozmazanější, než dřív. V tomto článku společně prozkoumáme správné techniky pro skládání, manipulaci a použití stativů.

 

Investování do kvalitního zboží

Předtím než se dostanu k samotné problematice používání stativu, chtěla bych zdůraznit, že je důležité investovat do toho správného zařízení. Bohužel, mnozí z nás dělají špatná rozhodnutí, pokud jde o nákup. Vzpomínám si, že jsem sama začínala s několika levnými stativy, jen abych si pokaždé uvědomila, že vlastně potřebuji něco úplně jiného. Neradím vám, abyste se vydávali stejnou cestou jako já, a raději investovali do dobrého stativu dříve nežli později. Pokud jste zahlceni tisícem možností v podobě široké škály produktů, přečtěte si nejprve můj předchozí článek s názvem Jak si vybrat a koupit stativ. Mějte na paměti, že se dobré stativy často prodávají bez hlavy, a proto ji musíte vybírat stejně pečlivě. Typ hlavy si vyberete v závislosti na tom, co fotografujete, ale nejběžnějším zbožím v dnešní době je tzv. kulová hlava, vhodná pro rozmanité fotografické potřeby.

2418409105_394d2a1cfb_o

Kdy stativ použít

Je důležité vědět, za jakých situacích budete stativ používat. Focení „z ruky“ je téměř bez námahy v porovnání se skládáním stativu a montováním fotoaparátu na jeho hlavu, a proto mnozí z nás (včetně mě) fotografují z ruky kdykoliv, kdy to podmínky dovolují. Ačkoliv je většina moderních fotoaparátů schopna produkovat výborné fotografie s velmi nízkou hladinou hluku i za použití vysokého ISA, a tak výrazně snižují situace, kdy je stativu zapotřebí, tripody jsou stále nutností – například za špatných světelných situací. Předně v takových, kdy vyžadujeme nejvyšší kvalitu obrazu s minimálním podílem šumu. Jelikož je do ostrosti snímku zapojena spousta proměnných, jako je technika, se kterou fotoaparát držíme, velikost snímače, ISO rozsah, ohnisková vzdálenost, stabilizace obrazu, rychlost závěrky a objektiv, neexistuje univerzální formule, která by nám řekla, kdy stativ použít a kdy nikoli.

10 novoročních předsevzetí

Nenechte stativ ovládat rámec a kompozici

Při používání stativu se u nás bezděky vyvíjí jednosměrné vidění kompozice a vytváření neměnného rámce. Mnozí z nás plně prodlouží nohy stativu, nastaví fotoaparát a poté začnou komponovat záběry v závislosti na poloze a možnostech stativu. Určitě jste někdy viděli podobný snímek, jako je tento:

 

Všichni fotografují stejnou scénu ze stejného úhlu. Ještě předtím, než složíte stativ, projděte si místo, hledejte dobré úhly a zkuste udělat pár snímků z ruky. Klekněte si, sedněte nebo lehněte a najděte perspektivu, která vám bude plně vyhovovat. Jakmile zjistíte, jak si přejete, aby výsledný snímek vypadal, přineste si stativ a namontujte na něj fotoaparát. Rozvíjejte tento zvyk a pokuste se to nedělat opačně. Nedopusťte, aby stativ ovládl vaši kreativitu, rámec nebo kompozici!

10 novoročních předsevzetí

Složení stativu

Už jsme si tedy našli snímek i vhodný úhel, a jdeme na složení samotného stativu:

 

Umístění stativu a jeho výška: než začnete dávat stativ dohromady, dobře si promyslete místo, kam ho postavíte. Zatímco na většině lokalit se dá najít kousek té ploché a pevné půdy, na některých (zejména v přírodě) to jde obtížněji, například musíte nastavit každou nohu jinak dlouhou, aby byl tripod stabilní. Vždy se ujistěte, že základna je vodorovně (k tomu slouží malinké vodováhy umístěné uprostřed noh některých profesionálních stativů). Poslední věc, kterou chceme je vidina letící výbavy za několik tisíc směřující střemhlav k zemi i s nestabilně umístěným stativem. Dále buďte velmi opatrní při umisťování stativu na nestabilní povrchy (led, písek atp.).

10 novoročních předsevzetí

Prodlužte nejprve silné nohy: můj stativ Gitzo se řadí mezi lehké typy. Samozřejmě, že je stabilní, ale když jsem na samotném konci možností prodlužování, jsou nožičky tenčí a tenčí, a proto ho často neprodlužuji na doraz – je pak více stabilní. Totéž platí i pro všechny ostatní stativy – nerozložené horní části jsou vždycky silnější a stabilnější.

 

Plně prodloužené nohy: všechny stativy mají zarážky, které nedovolí nohy více prodloužit. Vždy se ujistěte, že jste všechny nohy prodloužili a uslyšeli cvaknutí, které vás upozorní právě tyto zarážky. Určitě nechcete, aby se vám uprostřed fotografování jedna noha zasunula zpátky a vy skončili znovu u bezmocného pohledu na výbavu, řítící se k zemi.

Jak fotit měsíc

Umístění nohou: při umisťování stativu je dobré mířit jednou nohou přímo ke scéně/objektu tak, aby jste mohli stát mezi dvěmi zbývajícími. Pohodlí především!

 

Používání středové tyče jako poslední možnosti: využití středové tyče se vyhýbám jako čert kříži, ale někdy není zbytí. Vždy se ujistěte, že vám prodloužení všech nohou stativu opravdu nestačí. Proč? Protože středová tyč destabilizuje celé zařízení. Pokud středový sloupek nakonec přece jenom použijete, ujistěte se, že je ve vertikální pozici  a nikam se nepřevažuje – váha fotozařízení může být někdy zmáhající.

Stativ

Chráníme fotoaparát i objektiv: ujistěte se, že jste fotoaparát ke stativu pevně dotáhli. Jakmile ho na hlavu umístíte, chytněte ho oběma rukama a pokuste se ho přesunout. Nemělo by docházet ke kroucení, třesení atp.

 

Dlouhé/těžké objektivy: pokud používáte těžké objektivy, je těžiště stativu přesunuto o hodně dopředu, a proto nezapomeňte použít svorku, kterou umístěte na objektiv a stativ. Nejenže udrží objektiv v bezpečí před ohnutím nebo posunutím bajonetu, ale taktéž celá konstrukce stativ/fotoaparát/objektiv získá na stabilitě.

Stativ

Hák na stativ: pokud je váš stativ vybaven hákem pod středovou tyčí, můžete sem pověsit batoh nebo tašku – získáte tak další stabilitu navíc. Nicméně, pokud je velmi větrno a fotobrašna, kterou plánujete zavěsit, neváží moc, mohlo by to udělat více neplechy než užitku a vy tripod potencionálně destabilizujete (protože by se do brašny mohl opřít vítr).

 

Používání stativu

Poté, co je váš stativ i fotoaparát bezpečně na místě, je čas postoupit ke správnému používání, které zamezí jakémukoli chvění a třasu:

 

Řemínek: fotořemínky je vhodné mít na každém fotoaparátu, který vlastníte, ale jakmile se ocitne na stativu, může způsobit chvění stativu.

 

Vypnout auto ISO: většina fotoaparátů dosahuje nejnižší hladiny hluku a nejvyššího dynamického rozsahu při použití základního ISA (obvykle mezi hodnotami 64 a 200), a proto se ujistěte, že jste vypnuli jeho automatické počítání.

 

Použijte dálkovou spoušť: i to nejjemnější stisknutí spouště prsty způsobí chvění fotoaparátu, a proto bych vám doporučila použití dálkové spouště, ať kabelové nebo bezdrátové.

 

Vypněte stabilizaci obrazu: pokud je váš fotoaparát vybaven možností vypnutí stabilizace obrazu, udělejte to. Vaše vybavení je perfektně stabilizované, a proto nechceme, aby se fotoaparát pokusil kompenzovat pohyb, který tam není.

 

Dárky

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

4 věci, které MUSÍTE udělat před tím, než se stanete profesionálním fotografem

Uvažujete nad skokem od amatérské fotografie k profesionální? Vítejte v klubu!   V dnešní době existuje mnoho profesionálních fotografů, kteří tak říkajíc, berou všechno jen proto, aby se uživili. Nicméně v profesionálním fotografování na vás čeká mnoho výzev. Zde jsou čtyři základní body, které by si měl pročíst každý fotograf, který se chystá udělat z koníčka svoji profesi.   1. [&helli

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.03.2015
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit stromy

Jak fotit stromy

Fotografování přírody je nejoblíbenějším odvětvím fotografie. A právě stromy jsou jedním z nejběžnějších motivů. Stromy jsou majestátní, nádherné, ohromující a v každém směru fotogenické. 😉 Nemusíte čekat na určité roční období, kdykoliv můžete vyrazit do lesa, na pole, do parku a podobně. Možnosti jsou zde neomezené. 1. Strom oddělený Není snadné najít osamocený strom v krásné […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.02.2014
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě

Kompozice fotografů přírody

Zeptá-li se vás někdo jako fotografa, jak kompozice ovlivňuje výslednou fotografii, víte co odpovědět? Pokud by vaše odpověď zněla „nejsem si stoprocentně jistý“ nebo „nevím jak bych ti to vysvětlil,“ jste na správném místě. Kromě umění expozice je kompozice další z těch těžších částí fotografování, a proto doufám, že vám některá z jejích tajemství odkryje tento článek. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 23.03.2015
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku V přírodě
Jak fotit v mlze

Jak fotit v mlze

Dnes se článek věnuje fotografování v mlze. Mlha či mlžný opar nám může napomoci k vytvoření toho nejlepšího krajinného snímku, který jsme kdy udělali, ale vyfotit snímek tak, aby nevypadal ploše, nebo objekt nebyl úplně skrytý, je složitější. 1. Kdy fotit mlhu Mlha se objevuje v každém ročním období, ale hustota kapiček rozptýlených ve vzduchu, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.05.2014
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě