4 tipy pro ostřejší fotografie

Rubrika článkuExperimenty Jak fotit 13.11.2014

Běžně se vám stává, že si po skončení fotografování prohlížíte fotografie na LCD displeji, a to s neochvějným zadostiučiněním jak krásně ostré jsou, jen abyste později zjistili, že na monitoru vlastně tak ostré nejsou a poputují rovnou do koše? Zde je několik tipů, které vám pomohou k ostřejším snímkům.

 

1. Objektiv

Často se dočteme, že čím nižší clonové číslo nastavíme (tím více se otvor rozšíří a do fotoaparátu pronikne maximální množství světla), tím rozostřenějšího pozadí dosáhneme. Nicméně toto není vždy to nejšťastnější řešení. Pokud váš objektiv oplývá světelností f / 1.4, zkuste jej nastavit na f / 2.8. Pokud je totiž clona „dokořán“, riskujete, že zaostřeno bude jen na velmi úzký výběr snímku (například když ostříte na oči, ale zbytek tváře je mírně rozmazaný nebo pokud fotografujete více než jednu osobu – zaostříte na jednoho konkrétního člověka a zbytek skupiny bude rozostřený). Nastavení clony je proto klíčové; nesnažte se o minimální clonové číslo. Nastavte takové, které nechá do fotoaparátu proniknout dostatek světla, vytvoří rozmazané pozadí, ale i přesto ponechá objekt ostrý.

 

shutterstock_189082472

2. Fotoaparát

I sebemenší pohyb fotoaparátu ve výsledku způsobí sice jemné, ale i tak nežádoucí rozmazání – často označované jako chvění. Pokud snímáte bez stativu, ujistěte se, že spoušť tiskněte jemně. Navzdory tomu, že máte pevnou ruku, můžete při prudkém stisknutí spouště způsobit rozostření, které není viditelné dokud si snímek neprohlédnete ve větším rozlišení než na malém LCD displeji. A pokud se vám ruce chvějí stejně jako mně, nebojte se použít stativ. V mnoha případech se zdá býti nepraktický, ale věřte, že se stoupající frekvencí jeho využívání se manipulace s ním stává pohodlnější a jednodušší. Osobně dávám přednost troše té námahy před rozmazaným snímkem.

3. Objekt

Rychlost závěrky budete muset upravit v závislosti na fotografovaném objektu. Fotíte-li rychle se pohybující objekt, budete přirozeně muset rychlost závěrky zvýšit. Nicméně, pokud se pouštíte do fotografování takových portrétů nebo statických objektů, můžete si dovolit čas snížit a dosáhnout tak mnohých zajímavých efektů (v tomto případě je stativ přímo nutností).

 

shutterstock_271861091

 

S časem závěrky souvisí i ohnisková vzdálenost objektivu. K dispozici máme velmi obecné pravidlo, které sdružuje ohniskovou vzdálenost s minimální rychlostí závěrky tak, aby nedošlo k rozmazání. Rovnice zní takto: minimální rychlost závěrky = 1 / ohnisková vzdálenost (v milimetrech). Takže pokud máme objektiv 80mm, minimální rychlost závěrky bude 1/80 sekundy. Pokud máme 50mm, bude to 1/50 sekundy. Toto je jen obecné pravidlo a minimální rychlost závěrky závisí na klidu vaší ruky. Jak jsem napsala dříve, ani mě se chvění při fotografování nevyhne, takže obvykle vynásobím ohniskovou vzdálenost 4x a to je má minimální rychlost závěrky. Takže s objektivem 50mm – 50 x 4 = 200 je moje minimální rychlost závěrky  1/200 sekundy. Zde mluvím samozřejmě o fotografování bez stativu.

4. RAW

Pokud snímáte do RAW a importujete fotografie do počítače, budou se samozřejmě jevit méně ostré. V tomto bodě musíte ostrost v postprocesu vyladit s pomocí počítačových programů, např. Lightroomu. Nepřehánějte to, perfektní ostření je běh na dlouhou trať!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Fotomodeling pixabay

Co fotograf očekává od modelky?

Co si fotografové myslí o modelkách? Jak odlišují dobrou a špatnou modelku, a proč? Čemu byste se měly vyvarovat a co Vám naopak pomůže? Zeptali jsem se několika fotografů, jaký na to mají názor.   Co vlastně očekáváte od modelky, která dorazí na focení? Jasnou domluvu už před focením. Na místě potom kreativitu, originalitu, výjimečnost, […]

Autor článku Šárka Datum článku 09.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Jak fotit texturu

Jak fotit texturu

Fotografování textur může být zábavou, výzvou, ale také celkem lukrativní job. Jedna z nejskvělejších věcí na texturách je, že jsou k nalezení vlastně všude. Sedíte u počítače, otočíte hlavou doprava a já vám můžu zaručit, že vidíte alespoň deset potencionálních textur. Kromě jiného může fotografování textur povýšit obyčejnou scenérii na něco vizuálně zajímavějšího.  1. Textury […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
SarkaFoto Rozhovor Aneta Jicinska

,,Při focení dětí tancuji, skáču, vyplazuji jazyk a kýchám!”, říká Aneta Jičínská

Aneta Jičínská je mladá maminka, která se stala vyhledávanou fotografkou rodinné a novorozenecké fotografie díky Facebooku. Jak se jí povedlo prorazit a žít naplno svůj fotografický sen? Je focení hlavním zdrojem Tvojí obživy? Jak dlouho už se focení věnuješ?   Focení je mým velkým koníčkem a zároveň hlavním zdrojem příjmu do rozpočtu, což je příjemná […]

Autor článku Šárka Datum článku 17.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit akvárium

Jak fotit akvárium

Dnešní téma je trochu netradiční, ale protože nikoho z nás už nebaví to věčné nijaké počasí, proč si nevyrazit do víkendu třeba do velkého akvária? A když ne do toho velkého, tak co udělat pár okouzlujících fotek toho domácího? Dnešní článek se bude věnovat domestikovaným vodním živočichům. Užijte si ho!   1. Příprava Při fotografování akvária […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit